STVK

 

HIFK Gymnastics on Tähtiseura

1.12.2022

HIFK Gymnastics on saanut lasten ja nuorten liikunnan Tähtimerkin!

Tähtimerkki on urheiluseurojen yhteinen laatutunnus, joka viestii seuran laadukkaasta ja vastuullisesta toiminnasta.

Tähtiseura-ohjelma on Olympiakomitean, lajiliittojen ja liikunnan aluejärjestöjen kehittämä laatuohjelma, joka tukee suomalaista urheiluseuratoimintaa ja sen elinvoimaa. Tähtimerkin saavuttaneet seurat täyttävät Tähtiseura-ohjelman laatutekijät.

Tähtiseurat ovat seuratoiminnan edelläkävijöitä. Tähtiseurat ovat toimintatavoiltaan moderneja, innovatiivisia ja vastuullisia toimijoita. Tähtiseuroissa yhteisöllisyys on toiminnan kulmakivi. Seuran jäseniä kuullaan ja kannustetaan tasavertaisesti sekä toivotetaan uudet liikkujat tervetulleiksi mukaan toimintaan.

Tähtimerkin saaneet seurat muodostavat yhdessä Tähtikuvion, jossa jokainen seura loistaa kirkkaana. Yhdessä Tähtiseurat edistävät laadukasta ja vastuullista urheiluseuratoimintaa. Nyt mekin olemme osa tätä Tähtiseurojen kirjoa!

Ilmoittaudu mukaan kevään 2023 ryhmiin