STVK

 

HIFK Gymnasticsin nuorille neljä SM-mitalia

20.9.2021

Naisten ja miesten telinevoimistelun suomenmestaruuskilpailut järjestettiin Oulussa 17.19.9.2021. 

HIFK Gymnasticsista SM-kilpailuihin osallistui 18 voimistelijaa. Pitkään loukkaantuneena ollut Sani Mäkelä tekee vahvaa paluuta ja sijoittui neliottelussa kuudenneksi, permantofinaalissa viidenneksi ja eritasonojapuufinaalissa kahdeksanneksi. Marraskuun joukkue-SM-kisoissa Sani on varmasti jo aivan erilaisessa iskussa. Muista naisista finaaliin ylsivät Sara Loikas puomilla, Lotta Hakkarainen hypyssä ja Elin Pawli eritasonojapuilla. 

Tyttöjen kilpailussa HIFK Gymnastics saavutti yhteensä viisi finaalipaikkaa. Evelin Veistelehto nappasi eritasonojapuilta SM-hopeaa. Saana Seimola oli finaalin kuudes. Permannolla puolestaan Saana ylsi pronssille ja Linnea Lagerbohm oli kahdeksas. Puomilla Inka Lagström sijoittui neljänneksi.

Poikien kilpailussa Marcus Pietarisen polvivamma esti kilpailemisen permannolla ja hypyssä. Marcus pääsi lopuilla neljällä telineellä finaaliin, joista renkailla ja nojapuilla tuli pronssia. Hevosella Marcus oli viides ja nojapuilla kuudes.